ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

עסק קטן הוא אולי קטן במחזורים ובמספר העובדים, אבל הוא ממש לא קטן באתגרים היום יומיים. להפך. האתגרים והדילמות העסקיות עבור העסק הקטן הן מורכבות במיוחד. את זה אני יכולה לאמר בביטחון לאחר שעבדתי שנים בעסקים גדולים, בתפקידים מאוד בכירים, ובשנים האחרונות אני עובדת עם בעלי עסקים כיועצת עסקית.

הסוגיות הן אותן סוגיות בהבדל אחד, בעסקים גדולים יש לרוב רשת בטחון. יש עוצמה ומנופים שלא קיימים בעסק הקטן, ולכן, האתגרים עבור בעלי עסקים קטנים הם גדולים יותר ואישיים יותר, וזה לצד משאבים מצומצמים יותר.

כל רכיבי העוגה נמצאים שם, ובכדי להצליח, לפעמים יש הרגשה שעסקים קטנים צריכים להיות סופרמנים כל יכולים. שיווק, מכירות, ניהול כספים,  תמחור, פיתוח מוצרים, תזרים, שיתופי פעולה, ניהול עובדים, ריווחיות, הכל מתקיים שם.

קטן במחזורים – גדול באתגרים

אם ניקח דוגמא: בעל עסק קטן, חייב הרי לדעת לספר את הסיפור שלו באופן מבריק ובערוצים הנכונים, סיפור שידליק את לקוחות היעד (זה נקרא שיווק). חייב להיות אלוף במכירות, כי לא מספיק ששמעו עליו, הוא גם צריך לסגור את המכירה ולהפוך את המתענינים ללקוחות משלמים. יצירתיות? בוודאי – הרי בלי יצירתיות ופיתוח מוצרים ושירותים חדשים, העסק יעמוד במקום, ואנחנו יודעים שמי שעומד במקום נזרק במהירות לאחור (זה נקרא פיתוח עסקי). שלא לדבר על הבנה במספרים, תמחור, ריווחיות, תזרים ועוד ועוד, מה שנקרא ניהול פיננסי. כמו כן, רצוי שידע לדעת לגייס את העובדים הנכונים לעסק, ואז לנהל אותם ולהנהיג אותם, כך שיהיו מאותגרים במידה וירצו לתת את הטוב ביותר שלהם כל יום.

בעל עסק קטן חייב להבין ולשלוט בכל כך הרבה תחומים, שזה לא מפתיע שכל כך הרבה עסקים מרימים ידיים ובשלב זה או אחר נסגרים. לעיתים זה קורה אחרי שנוצרו נזקים כלכליים של ממש. (למען הדיוק 90% מהעסקים נסגרים תוך חמש שנים).

היי אתם לא לבד (גם אם זה מרגיש כך לפעמים)

להיות בעל עסק קטן זה מרגיש לעיתים קרובות לבד. לבד בהחלטות, לבד בדילמות, לבד עם התחושות שאין כח ואולי מספיק, לבד עם אותם רעיונות שכבר נוסו ואין אנרגיה לחדש ולעשות שוב. לבל עם הבנקים ולבד עם העובדים. ייעוץ עסקי מקצועי עוזר בדיוק כאן.

ייעוץ עסקי לעסק הקטן, מאפשר לקבל פרספקטיבה נוספת על העסק. מעבר לאנרגיה ולתחושות, הוא עוזר להבין מה באמת מעכב את הצמיחה של העסק. האם זה השיווק או המכירות או אולי בכלל המצב המנטאלי והאמונות של בעל העסק. כך או כך ייעוץ עסקי יכול לזקק ולתת את הכיוון הנכון ולספק את הכלים המתאימים להמשך הצמיחה בעסק.

20% ביזנס, 80% מנטאלי – האמנם?

אומרים ש 80% מההצלחה בעסקים זה האנרגיה והמצב של בעל העסק, ורק 20% זה המודלים העסקיים האסטרטגיה ושאר המרכיבים העסקיים. לא יודעת לגבי האחוזים, אני כן יודעת שהצד המנטאלי והאנרגיה משפיעים באופן מהותי על ההצלחה. תבונה עסקית משולבת במוטיבציה גבוה משיגים את התוצאות הרצויות.

כשמדובר בעסקים קטנים, בעל העסק אחראי על הכל בעסק, וכל שינוי אנרגטי שלו משפיע מהותית על התוצאות. לכן,  אם אתם שוקלים לקחת יעוץ, תקחו  יועץ שיוכל לסייע לכם הן בתחום העסקי והן בתחום המנטאלי. יועץ שיתן לכם את האנרגיה והמוטיבציה, לצד הבנה עסקית וכלים מעולים.

אני לא קוסמת

למרות ההמלצות של בעלי עסקים, אני לא קוסמת. בסופו של דבר השינוי הוא תוצאה של עבודה, רצון עז להצליח ופתיחות. זה לא קורה פתאום. בום יום אחד הכל משתנה. זה כן קורה באופן עקבי ובעבודה משותפת שמביאה לשיפור במכירות והגדלת הרווחים .

איך תדעו אם אתם צריכים ייעוץ עסקי עכשיו?

 כמה שאלות שניה לפני שמחליטים לפנות לקבלת ייעוץ עסקי:

 • האם אתם ריווחים?
 • האם השיווק שלכם מביא לכם את התוצאות הרצויות?
 • האם אתם מקבלים מספיק פניות לעסק שלכם?
 • האם אתם מצליחים להפוך את כמות הפונים ללקוחות משלמים כך שאתם מרוצים מההכנסה שלכם?
 • האם יש לכם תמונה ברורה ומלהיבה לאן אתם רוצים להגיע עוד שנה שנתיים ושלוש מהיום?
 • האם יש לכם את הכיוון והצעדים איך להגיע לשם?
 • האם יש לכם את האנרגיה והתשוקה לעשות את זה?
 • האם אתם יודעים מה מיוחד בכם ולמה יקנו מכם?
 • האם אתם נחושים ופועלים באופן עקבי לכיוון המטרות שלכם?
 • האם העובדים שלכם מביאים את הטוב ביותר שלהם כל יום לעבודה?
 • ואולי הכי חשוב – האם בסוף היום אתם נהנים?

אלו רק שאלות למחשבה, אם עניתם לא על שאלה אחת לפחות, עשו את הצעד עכשיו וקחו ייעוץ עסקי שיסייע לכם להשיג את המטרות שלכם ולהינות.